بارگذاری

شغل طراحی مد، راهنمای صفر تا صد مزایا و وظایف

شغل طراحی مد

شغل طراحی مد تنها یک شغل نیست که از آن درآمد به دست بیاید. طراحی مد یک هنر است. طراحان لباس و مد با بهره گرفتن از خلاقیت خود و ساعت ها آموزش دشوار، لباس های زیبایی را خلق می کنند. بسیاری از طراحان مجموعه ای از طرح های خود را اجرایی می کنند و به صورت فصلی در معرض نمایش قرار می دهند. در مقابل برخی از این طرح ها توسط تولیدی ها به صورت انبوه تولید می شوند و صنعت مد را پیش می برند. این مقاله از آژانس مدلینگ کامدین مروری کامل بر شغل طراحی مد و طراحی لباس است. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به این موضوع علاقه دارید و یا به تازگی می خواهید کسب و کار خود را آغاز کنید با ما همراه باشید.

شغل طراحی مد؛ یک شغل مدرن

شاید برای شما هم این پرسش پیش آمده باشد که از چه زمانی مد و شغل طراحی مد به صورت یک هنر مجزا شناخته شد؟ همانطور که می دانیم انسان از ابتدا با پوشش های متفاوتی بدن خود را از گزند محیط در امان نگه می داشت. این پوشش به مرور زمان با رشد عقل بشری و همچنین ابزارآلات، به تکامل رسید. چارلز فردریک ورث یکی از هزاران خیاط دوره ی خود بود. او به در پروسه‌ی دوخت تحولی بزرگ ایجاد کرد و برای اولین بار شغل طراحی مد را مطرح کرد. فردریک ورث با ایجاد یک خانه ی طراحی سبب شد که نقش خیاطان در پروسه دوخت پررنگ تر شود. این تحول سبب شد تا روند سفارش دادن و دوخت تغییر کند. پس از آن این خیاطان بودند که طرحی را به اجرا در می آوردند و سپس مشتری‌ ها انتخاب می کردند.

الزامات شغل طراحی مد

هر شغل الزامات خود را دارد. گاهی این الزامات به شخصیت فرد نیز مرتبط است. برای مثال نیاز یک معمار دقت و خلاقیت است. شغل طراحی مد نیز مانند تمامی مشاغل مجموعه‌ای از الزامات دارد که با داشتن و رعایت آن به می توان در آن رشد کرد.

بیشتر بخوانید  معرفی جامع رشته مدلینگ + بهترین کتاب در حوزه مد

1.‌ خلاقیت و نوآوری: به عنوان کسی که در شغل طراحی مد مشغول به کار است لازم است شخصیتی خلاق داشته باشید. یک طراح مد و لباس حرفه ای باید بتواند رنگ ها، طرح ها و بافت های تفاوت را تلفیق کند تا از میان آن ها طرحی نوآورانه به دست بیاورد. این خلاقیت می تواند در طرح اولیه و یا نوع دوخت باشد اما مهم این است که وجود داشته باش. طراح مد و لباس باید بتواند منحصر به فرد بودن طرح خود را نشان دهد.

2. درک نیاز بازار: بسیاری از طراحان مد و لباس دائماً در بازار در حال گردش و سنجیدن نیازهای بازار هستند. کسی که در شغل طراحی مد مشغول است نیاز دارد روزانه از جریان بازار اطلاع داشته باشد. در این زمینه می توان گفت یکی از مهم ترین الزامات این شغل به روز بودن است.

3. توانایی بدنی بالا: شغل طراحی مد نیاز دارد تا از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشید. ایستادن های مداوم، شب بیداری ها و همچنین نیاز به تمرکز موقع دوخت نیاز دارد تا بدن شما برای فشارهای زیاد آماده باشد. اگر از نظر بدنی ضعیف هستید بهتر است در یک باشگاه ثبت نام کنید تا از گردن درد و دست و پا درد در امان باشید. شما باید بتوانید فشار زیادی را تحمل کنید.

لزوم خلاقیت و همکاری در شغل طراحی مد

تاثیر قدرت طراحی در این شغل

شغل طراحی مد مشخصاً نیازمند قدرت طراحی خوبی است. یک طراح مد و لباس نیاز دارد که طرح های ذهنی خود را به زیبایی به تصویر بکشد. در این زمینه چند مدل از طراحی وجود دارد که بهتر است با آن ها آشنا باشید.

بیشتر بخوانید  تفاوت طراح مد و خیاط در چیست ؟ راهنمای جامع تفاوت ها

1.‌ طرح های مسطح: این طرح های مسطح، در واقع نقاشی های دو بعدی از لباس ها است. این طرح ها مانند آن است که از لباس هایی که بر روی زمین پهن شده اند عکس گرفته شود.

2. طرح های فنّی: این طرح ها بیشتر توسط کسانی که در شغل طراحی مد مشغول هستند، استفاده می شوند و جزئیات طراحی بر روی آن نوشته می شوند.

3. Spec: بیشتر توسط تولیدی های لباس استفاده می شود. این طرح شامل یک نقشه دقیق و با جزئیات از طرح لباس، نوع پارچه، رنگ و جنس آن است.

4. کروکی فشن: این طرح الگوی کامل یک لباس است که بر اساس آن می توان یک لباس را به صورت دقیق بارها دوخت.

طراح مد

طراحی مد؛ یک انتخاب دشوار

در شرایط اقتصادی امروز شروع شغل طراحی مد بسیار دشوار است. اگر چه دلایل بسیاری است که شما را از انتخاب این راه منصرف کند اما همچنان دلایلی وجود دارد که نشان می دهد تلاش در این زمینه ارزشش را دارد.

1.‌ امکان خلاقیت بی نهایت: قبل از این درباره ی یکی از الزامات مهم در این رشته صحبت کردیم. خلاقیت مهم ترین الزام در شغل طراحی مد است. این شغل به شما امکان بی نهایتی از ایده پردازی با انواع پارچه و متریال را می دهد. شما می توانید خالق دنیای هنری خود باشید.

2. رئیس کسب و کار خود باشید: مهم ترین مزیت شغل طراحی مد این است که شما صاحب و رئیس کسب و کار خودتان هستید. این استقلال برای کسانی که از ساعات کاری غیر منعطف متنفر هستند، فرصتی عالی است. این استقلال تا حدی است که شما نیاز به رفت و آمد نیز ندارید و می توانید کار خود را در خانه انجام دهید.

3. فرصت ورود به صنعت های بزرگی مانند مدلینگ: با توجه به مهارت های شما در شغل طراحی مد می توانید در صنعت های بزرگ ورود کنید و سود بسیار زیادی کسب کنید. بنابراین تلاش کنید آدم های بیشتری را ملاقات کنید و شبکه ی کاری خود را برای کسب فرصت های بیشتر، گسترده کنید.

بیشتر بخوانید  روانشناسی مد چیست؟ بررسی تاثیر مد و فشن بر روان ما

شغل طراحی مد شامل چه وظایفی است؟

یک طراح مد باید بتواند یک یا چند پروژه را از طراحی بر روی کاغذ تا دوخت و عرضه را مدیریت کند. شغل طراحی مد از این جهت بسیار گسترده است و نیازمند یک مدیریت و برنامه ریزی دقیق است. همچنین یک طراح مد و لباس دائما باید محتوای جدید و خلاقانه تولید کند تا از بازار روز عقب نماند. همزمان انتخاب همکاران مناسب نیز در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است. تیم یک طراح باید با سرعت و دقت کار را جلو ببرند و از برند خود حمایت کنند. البته که کارهای بسیاری است که با کسب تجربه در این زمینه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد اما این موارد مهمترین وظایف یک طراح مد و لباس است.

بررسی این شغل در چند خط

مقاله ارائه شده دربارهٔ شغل طراحی مد و الزامات آن صحبت می‌کند. این شغل نیازمند خلاقیت، درک نیاز بازار و توانایی بدنی بالا است. طراحان مد می‌بایست انواع طرح‌ها و لباس‌ها را ایجاد کرده و از خلاقیت خود استفاده کنند. همچنین، آن‌ها باید به تغییرات بازار مد در کشورها پیشنهاد دهند.

مزایای این شغل شامل خلاقیت بی‌پایان، امکان مدیریت کسب و کار شخصی و فرصت ورود به صنعت‌های بزرگ مانند مدلینگ می‌شود. به عنوان یک طراح مد، شما می‌توانید پروژه‌های مختلف را مدیریت کنید و باید به مواجهه با فشارهای زیاد فکر کنید. انتخاب همکاران مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت، این مقاله به اهمیت خلاقیت و همکاری در شغل طراحی اشاره می‌کند و تأکید می‌کند که این شغل به افراد امکان طراحی و خلقیت بی‌پایان در دنیای مد را می‌دهد.

پیام بگذارید

Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید